Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Σεπτέμβριος,
2019
Σεπτέμβριος 2019
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
1 Sunday, 1 Sep 2019 2 Monday, 2 Sep 2019 3 Tuesday, 3 Sep 2019 4 Wednesday, 4 Sep 2019 5 Thursday, 5 Sep 2019 6 Friday, 6 Sep 2019 7 Saturday, 7 Sep 2019
8 Sunday, 8 Sep 2019 9 Monday, 9 Sep 2019 10 Tuesday, 10 Sep 2019 11 Wednesday, 11 Sep 2019 12 Thursday, 12 Sep 2019 13 Friday, 13 Sep 2019 14 Saturday, 14 Sep 2019
15 Sunday, 15 Sep 2019 16 Monday, 16 Sep 2019 17 Tuesday, 17 Sep 2019 18 Wednesday, 18 Sep 2019 19 Thursday, 19 Sep 2019 20 Friday, 20 Sep 2019 21 Saturday, 21 Sep 2019
22 Sunday, 22 Sep 2019 23 Monday, 23 Sep 2019 24 Tuesday, 24 Sep 2019 25 Wednesday, 25 Sep 2019 26 Thursday, 26 Sep 2019 27 Friday, 27 Sep 2019 28 Saturday, 28 Sep 2019
29 Sunday, 29 Sep 2019 30 Monday, 30 Sep 2019 1 2 3 4 5

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

Θέση Μεταδιδάκτορα Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας

04 Οκτωβρίου 2019
Θέση Μεταδιδάκτορα Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας

Στο πλαίσιο υλοποίησης του ερευνητικού έργου “Δημιουργία εθνικού ερευνητικού δικτύου στην αλυσίδα αξίας του «Μελιού»” με κωδικό ΕΛΚΕ 6101 και Επιστημονικά Υπεύθυνο τον Επ. Καθηγητή του Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Μόσιαλο Δημήτριο, έχει προκηρυχθεί μία (1) ανταποδοτική υποτροφία (1500 €/ Μήνα) Μεταδιδακτορικού Ερευνητή στην Μοριακή Μικροβιολογία ή...

Θέσεις Εργασίας

Θέση εργασίας Βαρελάς Α.Ε.

14 Οκτωβρίου 2019
Θέση εργασίας Βαρελάς Α.Ε.

Η ΒΑΡΕΛΑΣ Α.Ε., μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές εταιρείες των κλάδων της Υγείας και Βιο-Ιατρικής Έρευνας, επιθυμεί να προσλάβει Βιολόγο για Επιστημονικό Συνεργάτη στο Τμήμα Πωλήσεων στην Αθήνα. Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ.

Επιμορφώσεις

17ο Πανελλήνιο Συνέδριο Κλινικής Χημείας

14 Οκτωβρίου 2019
17ο Πανελλήνιο Συνέδριο Κλινικής Χημείας

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι, Η Ελληνική Εταιρία Κλινικής Χημείας–Κλινικής Βιοχημείας (ΕΕΚΧ-ΚΒ, www.eekx-kb.gr), διοργανώνει το 17ο Πανελλήνιο Συνέδριο Κλινικής Χημείας στην Αθήνα, στο ξενοδοχείο Royal Olympic, στις 21-23 Νοεμβρίου 2019. Το Συνέδριο απευθύνεται σε όλους όσους απασχολούνται σε Κλινικά Διαγνωστικά ή Ερευνητικά Εργαστήρια και Κέντρα, με αντικείμενο την Κλινική Χημεία και...

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2