Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Οκτώβριος,
2020
20 Οκτώβριος 2020
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
27 28 29 30 1 Thursday, 1 Oct 2020 2 Friday, 2 Oct 2020 3 Saturday, 3 Oct 2020
4 Sunday, 4 Oct 2020 5 Monday, 5 Oct 2020 6 Tuesday, 6 Oct 2020 7 Wednesday, 7 Oct 2020 8 Thursday, 8 Oct 2020 9 Friday, 9 Oct 2020 10 Saturday, 10 Oct 2020
11 Sunday, 11 Oct 2020 12 Monday, 12 Oct 2020 13 Tuesday, 13 Oct 2020 14 Wednesday, 14 Oct 2020 15 Thursday, 15 Oct 2020 16 Friday, 16 Oct 2020 17 Saturday, 17 Oct 2020
18 Sunday, 18 Oct 2020 19 Monday, 19 Oct 2020 20 Tuesday, 20 Oct 2020 21 Wednesday, 21 Oct 2020 22 Thursday, 22 Oct 2020 23 Friday, 23 Oct 2020 24 Saturday, 24 Oct 2020
25 Sunday, 25 Oct 2020 26 Monday, 26 Oct 2020 27 Tuesday, 27 Oct 2020 28 Wednesday, 28 Oct 2020 29 Thursday, 29 Oct 2020 30 Friday, 30 Oct 2020 31 Saturday, 31 Oct 2020

Οι συνεδριάσεις του ΔΣ της ΠΕΒ

Σεμινάρια που διοργανώνονται από την ΠΕΒ.

Συνέδρια τα οποία διοργανώνει η ΠΕΒ.

Διαλέξεις που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Ημερίδες που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Σεμινάρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Διαλέξεις που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Συνέδρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Ημερίδες που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

PhD position - UAE University

19 Οκτωβρίου 2020
PhD position - UAE University

A PhD position is available at the Transcriptome Analysis Lab led by Prof Khaled A. El Tarabily, at the United Arab Emirates University, UAE. The title of the project is: Biological control and transcriptome analysis of date palm plants infected with Fusarium solani in the UAE, based on a fund...

Θέσεις Εργασίας

Θέση για Επιστημονικό Συνεργάτη Μοριακό Βιολόγο – Αθήνα

08 Οκτωβρίου 2020
Θέση για Επιστημονικό Συνεργάτη Μοριακό Βιολόγο – Αθήνα

Η ΝΕΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΠΕ, Εταιρεία διαγνωστικών προϊόντων αναζητεί να προσλάβει Επιστημονικό Συνεργάτη Μοριακό Βιολόγο πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης, με έδρα την Αθήνα για το Τμήμα Πωλήσεων της . Καθήκοντα : Διαχείριση πελατολογίου του Τομέα Μοριακής Βιολογίας . Αναγνώριση νέων ευκαιριών και επίτευξη συμφωνιών συνεργασίας με υπάρχοντες ή νέους πελάτες,...

Επιμορφώσεις

Webinar - An introduction to the field of biomedical visualization and...

16 Οκτωβρίου 2020
Webinar - An introduction to the field of biomedical visualization and medical illustration

Does your dream job involve combining science and art? Never heard of biomedical visualization or medical illustration, but curious about the field and University of Illinois at Chicago's Biomedical Visualization program? Learn more about the field through this event! Registration HERE 

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2