Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Ιούλιος,
2019
21 Ιούλιος 2019
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
30 1 Monday, 1 Jul 2019 2 Tuesday, 2 Jul 2019 3 Wednesday, 3 Jul 2019 4 Thursday, 4 Jul 2019 5 Friday, 5 Jul 2019 6 Saturday, 6 Jul 2019
7 Sunday, 7 Jul 2019 8 Monday, 8 Jul 2019 9 Tuesday, 9 Jul 2019 10 Wednesday, 10 Jul 2019 11 Thursday, 11 Jul 2019 12 Friday, 12 Jul 2019 13 Saturday, 13 Jul 2019
14 Sunday, 14 Jul 2019 15 Monday, 15 Jul 2019 16 Tuesday, 16 Jul 2019 17 Wednesday, 17 Jul 2019 18 Thursday, 18 Jul 2019 19 Friday, 19 Jul 2019 20 Saturday, 20 Jul 2019
21 Sunday, 21 Jul 2019 22 Monday, 22 Jul 2019 23 Tuesday, 23 Jul 2019 24 Wednesday, 24 Jul 2019 25 Thursday, 25 Jul 2019 26 Friday, 26 Jul 2019 27 Saturday, 27 Jul 2019
28 Sunday, 28 Jul 2019 29 Monday, 29 Jul 2019 30 Tuesday, 30 Jul 2019 31 Wednesday, 31 Jul 2019 1 2 3

Οι συνεδριάσεις του ΔΣ της ΠΕΒ

Σεμινάρια που διοργανώνονται από την ΠΕΒ.

Συνέδρια τα οποία διοργανώνει η ΠΕΒ.

Διαλέξεις που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Ημερίδες που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Σεμινάρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Διαλέξεις που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Συνέδρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Ημερίδες που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

ΠΜΣ ΣΤΙΣ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

17 Ιουλίου 2019
ΠΜΣ ΣΤΙΣ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Το Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών ανακοινώνει ότι κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 θα λειτουργήσει το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Βιοϊατρικές Επιστήμες», το οποίο επανιδρύθηκε με την απόφαση αρ. 809/12735/24-4-18 (ΦΕΚ 1572/ τ.Β΄ /8-5-18) μετά από απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών (συνεδρίαση...

Θέσεις Εργασίας

Θέση εργασίας κυτταρογενετιστή

18 Ιουλίου 2019
Θέση εργασίας κυτταρογενετιστή

Ζητείται Βιολόγος-Κυτταρογενετιστής για διαγνωστικό εργαστήριο στην Αθήνα. Αποστολή βιογραφικών στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. document.getElementById('cloak291938d1f8e98ed78a55938c4483582b').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' +...

Επιμορφώσεις

InfrafrontierGR/Phenotypos Research Infrastructure Trans-regional Acce...

20 Ιουνίου 2019
InfrafrontierGR/Phenotypos Research Infrastructure Trans-regional Access call - June 2019

InfrafrontierGR/Phenotypos (www.infrafrontier.gr) is the Greek Research Infrastructure for the Molecular, Behavioral and Phenotypic Analysis of Mouse Models for Human Chronic Degenerative Diseases. The infrastructure provides access to first-class expertise and tools for biomedical research, with core services covering the systemic phenotyping of mouse mutants in Greek regional mouse clinics, and...

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2