Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Σεπτέμβριος,
2019
22 Σεπτέμβριος 2019
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
1 Sunday, 1 Sep 2019 2 Monday, 2 Sep 2019 3 Tuesday, 3 Sep 2019 4 Wednesday, 4 Sep 2019 5 Thursday, 5 Sep 2019 6 Friday, 6 Sep 2019 7 Saturday, 7 Sep 2019
8 Sunday, 8 Sep 2019 9 Monday, 9 Sep 2019 10 Tuesday, 10 Sep 2019 11 Wednesday, 11 Sep 2019 12 Thursday, 12 Sep 2019 13 Friday, 13 Sep 2019 14 Saturday, 14 Sep 2019
15 Sunday, 15 Sep 2019 16 Monday, 16 Sep 2019 17 Tuesday, 17 Sep 2019 18 Wednesday, 18 Sep 2019 19 Thursday, 19 Sep 2019 20 Friday, 20 Sep 2019 21 Saturday, 21 Sep 2019
22 Sunday, 22 Sep 2019 23 Monday, 23 Sep 2019 24 Tuesday, 24 Sep 2019 25 Wednesday, 25 Sep 2019 26 Thursday, 26 Sep 2019 27 Friday, 27 Sep 2019 28 Saturday, 28 Sep 2019
29 Sunday, 29 Sep 2019 30 Monday, 30 Sep 2019 1 2 3 4 5

Οι συνεδριάσεις του ΔΣ της ΠΕΒ

Σεμινάρια που διοργανώνονται από την ΠΕΒ.

Συνέδρια τα οποία διοργανώνει η ΠΕΒ.

Διαλέξεις που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Ημερίδες που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Σεμινάρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Διαλέξεις που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Συνέδρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Ημερίδες που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

Θέση Μεταδιδάκτορα – Κύπρος

19 Σεπτεμβρίου 2019
Θέση Μεταδιδάκτορα – Κύπρος

Το Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετική Κύπρου προκηρύσσει μια θέση μετα-διδακτορικού ερευνητή στο Εργαστήριο Νευροεπιστημών. Ο/Η υποψήφιος/α θα εργαστεί σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα σχετικά με την γονιδιακή θεραπεία νευροπαθειών απομυελίνωσης, χρηματοδοτούμενο από το RPF. Η διάρκεια του προγράμματος είναι 24 μήνες. Περισσότερες πληροφορίες

Θέσεις Εργασίας

Θέση εργασίας για Βιολόγο IVF – Πάτρα

18 Σεπτεμβρίου 2019
Θέση εργασίας για Βιολόγο IVF – Πάτρα

Από την Ολύμπιον Γενική Κλινική Πατρών ζητείται βιολόγος με εξειδίκευση στην εξωσωματική γονιμοποίηση για την κάλυψη αναγκών σε προσωπικό της κλινικής. Τηλέφωνα Επικοινωνίας: 2610464011, 2610464012 Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε...

Επιμορφώσεις

Υποτροφία στη Θαλάσσια Έρευνα για Βιολόγο

19 Σεπτεμβρίου 2019
Υποτροφία στη Θαλάσσια Έρευνα για Βιολόγο

Η Fondation de la Mer χορηγεί μια υποτροφία 10 000 €, για ένα φοιτητή εγγεγραμμένο σε διδακτορικό ή μεταδιδακτορικό πρόγραμμα, σε γαλλικό η ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. Κριτήρια επιλεξιμότητας : - Θετικές επιστήμες, περιβαλλοντικές επιστήμες, - Όριο ηλικίας 30 ετών για τους υποψήφιους διδάκτορες για μια εγγραφή στο πρώτο έτος του διδακτορικού,...

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2